Kilkudziesięciu żeglarzy wzięło udział w szkoleniu zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Klasy 505. Do Gdyni przyjechali miłośnicy tej klasy, żeglarze pływający na innych jachtach oraz zainteresowani rozpoczęciem regatowej przygody z 505.
Przez dwa dni w gościnnym Jacht Klubie Stal Gdynia uczestnicy szkolenia regatowego 505 mogli usłyszeć bardzo dużo przydatnych informacji. Doświadczeni zawodnicy klasy 505 dzielili się swoja wiedzą i doświadczeniem opowiadając o najdrobniejszych niuansach szybkiego pływania na 505. Wyśmienity, jak zwykle, był także znany w środowisku regatowym trener żeglarstwa oraz sędzia Adam Jankowski.
Na początku szkolenia Łukasz Skrzycki rozebrał na czynniki pierwsze łódkę klasy 505. Cierpliwie pokazywał i tłumaczył, jak w najnowszych standardach okuwany jest maszt i jakie czynniki wpływają na jego efektywną pracę. Łukasz długo prezentował wszystkie patenty i regulacje, które w przemyślany sposób zastosował na swojej łódce. Na koniec po postawieniu masztu przedstawione zostały zasady trymowania jachtu do określonych warunków wiatrowych.
W kolejnej części Przemek Zagórski i Łukasz Skrzycki szczegółowo zaprezentowali systemy do stawiania, zrzucania i trymowania spinakera. Pokazali również, jak działa system podwójnych spinakerbomów i jaki wpływ na pracę tego żagla ma prawidłowe ustawienie tego systemu. Temat spinakerów był kontynuowany w Sali kominkowej YKS. Wszyscy mogli przekonać się jak efektywnie żeglować z wiatrem i jak dużą rolę na tym kursie spełnia załogant prowadząc żagiel. Dyskutowano także o kształtach spinakerów, ich trymowaniu i technice prowadzeni jachtu.
Nieodłącznym elementem emocjonującego żeglowania ze spinakerem są zwroty przez rufę. Jest to jeden z trudniejszych elementów podczas żeglowania na 505. Podczas omawiania tego tematu Przemek i Łukasz pokazali kilka filmów instruktażowych z regat, gdzie jak na dłoni wszyscy uczestnicy szkolenia mogli zobaczyć sztukę dobrego prowadzenia jachtu 505. Omówiono także w detalach najczęściej pojawiające się błędy.
Niedziela należała do Adama Jankowskiego wyśmienitego żeglarza, trenera żeglarstwa, sędziego sportowego. Opisał w najdrobniejszych szczegółach strategię i taktykę, którą każda załoga powinna mieć na każda imprezę. Omówił bardzo dokładnie wyścig od startu do mety, jak również podstawy meteorologii i przepisy regatowe.
Inni prelegenci, doskonali zawodnicy Jarek Grabowski, Michał Olko i Bartosz Makała przyciągnęli uwagę uczestników szkolenia opowiadając o roli dobrej komunikacji w załodze podczas wyścigu. Ciekawym tematem był także wykład o wykorzystaniu w regatach tradycyjnych kompasów i urządzeń elektronicznych.
Kolejnym etapem doskonalenia pływania na 505 będzie trening już na wodzie, który odbędzie się przed dzień pierwszych regat Pucharu Polski 2015 w Gdyni.