Relacja z regat w Zbąszyniu

W ubiegły weekend żeglarze klasy 505 rozegrali kolejne regaty z cyklu Pucharu Polski. Zwyciężyła załoga Bartosz Makała/ Łukasz Skrzycki (Narwal Sails) wyprzedzając, po bardzo wyrównanej i emocjonującej walce zespół Jarek Grabowski/Michał Olko. Na trzecim miejscu podium stanęła ekipa Przemek Zagórski/ Piotr Juckiewicz (Grawer Group). Wszystkie 3 zespoły reprezentują gdyński Yacht Klub Stal.

W regatach brało udział 16 załóg z całej Polski. Do Zbąszynia przyjechały załogi z okolic Poznania, Warszawy, Szczecina i Trójmiasta.

Dobry duch jeziora Błędno zapewnił nam 2 dni bardzo wymagającej pogody. Ścigaliśmy się przy bardzo zmiennym wietrze. Oscylacje kierunku sięgały 30 stopni, siła wiatru wahała się od 5 do 28 (!) węzłów. Wody Jeziora Błędno nie pozwalają na rozstawienie długiej trasy, dzięki czemu wyścigi są krótsze i bardzo emocjonujące. Takie warunki, powodowały, iż sytuacja i pozycje załóg w trakcie biegów zmieniały się nieustanie. Wszystkim, włącznie z obserwatorami, regaty dostarczyły ogromnej dawki emocji.

Pierwszy dzień wyścigów jasno pokazał, że w polskiej flocie 505 robi się coraz bardziej interesująco. Załogi żeglowały bardzo blisko siebie, różnice punktowe pomiędzy zespołami były naprawdę niewielkie. Zacięta walka trwała przez cały czas, często o zwycięstwie decydowały centymetry! Tego dnia wspaniale zaprezentował się, wracający do regat po kilku latach przerwy, duet Grabowski/Olko. Widać, iż kilkuletnia przerwa nie odebrała załodze doświadczenia i umiejętności.

Po stosunkowo nieudanym rozpoczęciu, gdyńska załoga Narwal Sails, z wyścigu na wyścig żeglowała coraz lepiej. Bartek z Łukaszem, po ekscytującej walce, wygrali obydwa niedzielne biegi, co zapewniło im zwycięstwo w regatach. Drugie miejsce przypadło wspomnianej załodze Jarek Grabowski / Michał Olko. Kolejne miejsce na podium zajęła ekipa Grawer Group – Przemek i Piotr już od wielu lat kończą regaty na czołowych miejscach. Świetną pozycję (4 miejsce) zajął zespół Szwed/Kosobudzki – panowie po raz kolejny pokazali „młodzieży” jak się żegluje.  Wysokie 5 miejsce zajęła warszawska załoga Piotr Rzepecki/ Paweł Prus. Miejsce 6, zajęła załoga Adam Kuczyński/Andrzej Borowiak – żeglująca na najstarszym i najcięższym jachcie spośród wszystkich, które pojawiły się na starcie regat. Pokazuje to, że nawet na starszej łodzi, można osiągać bardzo dobre wyniki. Świetną, siódmą pozycję zajęła kolejna gdyńska załoga – Mariusz Michalski/Piotr Duma. To dopiero drugi sezon wspólnego żeglowania trójmiejskiej załogi, ale patrząc na wyniki w kolejnych regatach, widać, iż panowie robią naprawdę szybkie postępy. Doświadczona w pucharowych rozgrywkach klasy Omega, a debiutująca na 505, załoga Piotr Rzepecki/Marcin Panek żegluje coraz sprawniej.

Regatom 505, jak zwykle, towarzyszyła miła, rodzinna atmosfera. Zbąszyński Klub Żeglarski, oddając do naszej dyspozycji pełną infrastrukturę, dołożył wszelkich starań, aby zawodnicy czuli się komfortowo i swobodnie. Tuż po zakończeniu wyścigów czekał na nas żeglarski grill i chłodne napoje. Noc Świętojańską uczciliśmy na hucznym festynie organizowanym przez władze miasta. Obejrzeliśmy pokazy ognia i spektakl puszczania wianków. Najwytrwalsi, obchody Świętą Kupały, kończyli o szóstej rano.

Bardzo dziękujemy Partnerom, którzy przyczynili się do organizacji regat. W tym roku wsparli nas: Hotel Podzamcze,  Urząd Miasta i Gminy Zbąszyń oraz przyjazna klasie 505 firma Iwatromierze.pl, która nagradza najlepszych zawodników jedynymi w swoim rodzaju wiatromierzami działającymi ze smatrfonem.